Stalo serviravimo būdai

Paskelbė admin 2016/12/22 0 Komentaras (-ai)

Stalo serviravimo būdai 

 

Šventės jau visai čia pat. Tuoj dengsime stalą, dėsime savo gražiausius indus, taures ir šventiškai serviruosime. Noriu pasidalinti su Jumis trimis paprastais serviravimo būdais: šventišku, savaitgalio pietų ir kasdieniniu. Tikiuosi, pravers:)

Taurės dėliojamos už lėkščių dešiniau, iš kairės į dešinę: vandeniui, raudonajam, baltajam vynui, aperityvui (Lietuvoje bajorai nuo seno aperityvui gerdavo degtinę). Degtinės taurelė Rytų Europos stalo serviruotėje yra unikalus komponentas. Vakaruose jį atstoja šerio taurė. Taip pat gali būti padedama ir šampano taurė (arba atnešama kartu su desertu). Negali būti daugiau nei keturios taurės.

Servetėlė dedama neįmantriai sulankstyta stačiakampio ar trikampio forma lėkštės kairėje arba ant lėkštės.

Įrankiai. Kairėje lėkštės pusėje dedamos šakutės (pagal anksčiau Lietuvos dvaruose taip mėgtą prancūzišką paprotį – dantukais žemyn; pagal anglišką paprotį – dantukais aukštyn – dėliojama dabar). Šauktės (ir peiliai) yra keturių rūšių: mėsai, užkandžiui, žuviai ir desertui. Iš dešinės pusės dedamas šaukštas ir peiliai (ašmenimis į vidų). Jūrų gėrybių šakutė (austrėms, sraigėms, omarui) dedama taip pat iš dešinės, tačiau replės atnešamos kartu su patiekalo lėkšte. Dubenėlis su vandeniu dedamas iš kairės indų pusės.

Lėkštės. Šios erdvės centre, 2 cm nuo stalo krašto, dedama didelė 32 cm skersmens lėkštė – vadinamoji polėkštė. Ji stovi ant stalo iki deserto, o ant jos dedamos lėkštės nuimamos po kiekvieno patiekalo. Pietų lėkštė paprastai būna 28 cm skersmens. Ant jos dedama mažesnė 22 cm skersmens lėkštė šaltajam užkandžiui (vadinamoji pusryčių ar deserto lėkštė). Nedera sudėti vieną ant kitos daugiau nei tris lėkštes. Sriuba paprastai patiekiama po šaltojo užkandžio, tad lėkštė ar puodelis sriubai atnešamas po jo. Kairėje pusėje, toliau nuo krašto (~20 cm), padedama nedidelė 16 cm skersmens lėkštutė duonai. Ant jos dedamas gabaliukas sviesto, duona ir peilis sviestui tepti (ne pjauti, nes duona laužoma rankomis mažais gabaliukais, telpančiais į burną, ir tik tada ant jų tepamas sviestas).  

 

 

Lietuvoje per šventes gausiai valgoma užkandžių, paprastai ir prieš karštąjį, ir po karštojo patiekalo, tad reikia numatyti įrankių poras. Deserto įrankiai atnešami kartu su desertu.

 

 

Kasdienei serviruotei naudojami praktiški medžiaginiai takeliai ar padėkliukai, kurie atstoja sidabrinę polėkštę, naudojamą iškilmių metu.

 

Šaltinis: Mariaus Daraškevičiaus straipsnis

Rašyti komentarą