6 įrodyti faktai apie kavos naudą

Paskelbė admin 2016/11/06 0 Komentaras (-ai)

6 įrodyti faktai apie kavos naudą

 

 

Ar galėtumėte patikėti, kad kava yra vienas iš sveikiausių karštų gėrimų? 6 FAKTAI (moksliškai įrodyti) kurie atskleidžia tikrąją kavos naudą mūsų sveikatai. Daugelį metų buvo teigiama tik apie kavos neigiamą poveikį ir žalą sveikatai, tačiau tyrimai įrodė, kad tai visai netiesa. Ir FAKTAS yra tai, kad keli puodeliai kavos per dieną suteiks tik naudos jūsų sveikatai. O dabar apžvelgsime visus 6 nenuginčijamus faktus apie kavos naudą Jūsų sveikatai:

 

 

 

1 FAKTAS: Kava – antioksidantų šaltinis

Antioksidantai tai yra tokios molekulės, kurios apsaugo mūsų ląsteles nuo sužalojimų, kurie gali išsivystyti net į rimtas lėtines ligas. Jūs nuolat girdite per televiziją, socialinius tinklus ir spaudą, kad daržovės ir vaisiai yra geri antioksidantų šaltiniai. TAČIAU moksliniai tyrimai parodė, kad Vakarų šalyse, žmonių pagrindinis antioksidantų šaltinis yra kava.

 

 

2 FAKTAS: Kava - geresnei fizinei būklei užtikrinti

Faktas tas, kad kavoje yra kofeinas. O kofeinas turi daugiau naudos sportuojantiems, nei kitokio tipo energetikai. Ši medžiaga padidina jėgą, raumenų ištvermę ir netgi pagreitina svorio metimo procesą. Kodėl kofeinas padeda svorio mažinimui: kofeinas pagreitina žmogaus medžiagų apykaitą padidindamas katecholaminų kiekį kraujyje. Katecholaminai  tai yra cheminių medžiagų grupė, kuri naudoja kūno riebalus energijai. Taigi remiantis šiais faktais galime drąsiai teigti kad kofeinas padės sportuojantiems pasiekti geresnių rezultatų.

 

 

3 FAKTAS: Kava – ilgesnio gyvenimo priežastis

2012 m buvo atliktas tyrimas, kurio metu mokslininkai nagrinėjo apie 400 tūkstančių žmonių reguliariai geriančių kavą. Po įvairių lyginamųjų tyrimų su rūkymu ir kitais žalingais įpročiais buvo pastebėtas kavos ir ilgaamžiškumo ryšys. O tai reiškia, kad tie žmonės, kurie gėrė pakankamai daug kavos, gyveno ilgiau už tuos žmones, kurie kavos gėrė mažiau arba visai negėrė. Tie žmonės, kurie negureliai geria kavą - keliolika kartų sumažina riziką mirti nuo širdies, insulto, kvėpavimo takų ligų, diabeto ir net infekcijų. Nuo keturių iki penkių puodelių išgertos kavos per dieną sumažina riziką vyrams 12%., o moterims net 16%, tačiau jeigu gersite 6 ir daugiau puodelių kovos tuomet jokios naudos neduoda. Svarbu paminėti, kad vienas puodelis sumažina riziką tik 6%. Šią naudą suteikia tiek kava be kofeino, tiek su kofeinu. Taip pat svarbu paminėti ir tai,  kad šie stebimieji moksliniai tyrimai negali nustatyti priežastingumo (negalima vienareikšmiškai teigti, jog kofeinas padeda sumažinti mirtingumą), bet jie puikiai padeda pranašauti bei yra didelis įnašas jau esančiai literatūrai apie tokį pat poveikį.

 

 

4 FAKTAS: Kava  - mažina tikimybę susirgti antro tipo cukriniu diabetu

Antro tipo cukrinis diabetas tai liga, kuri kamuoja apie 300 mln. žmonių visame pasaulyje. Šios ligos požymiai: atsparumas insulinui, didelis cukraus kiekis kraujyje ir sumažėjusi insulino gamyba. Ne vienų tyrimų rezultatai rodo stiprų ryšį tarp kavos vartojimo ir sumažėjusios rizikos susirgti šia liga. Keletas tyrimų:

  • Šiame tyrime, kurį galite rasti čia: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18842784  buvo nustatyta, kad žmonės, išgeriantys 4 ir daugiau puodelių kavos per dieną, sumažina tikimybę išsivystyti antro tipo diabetui net 30%.
  • Kitame tyrime, kurį galite rasti čia: www.link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-009-1516-3 u buvo nustatyta, kad trys kasdieniai puodeliai kavos sumažiną šią riziką 42%.
  • Ir šiama tyrime, kurį galite rasti čia: www.nmcd-journal.com/article/S0939-4753%2809%2900279-8/abstract  buvo nustatyta, kad kasdien išgeriantys 12 ar daugiau puodelių kavos riziką sumažina 67% daugiau už negeriančius.

Didelis kiekis kavoje esančių medžiagų (tokių kaip: kofeinas, chlorogeno rūgštis, kinidai ir magnis), kurios veikia angliavandenių metabolizmą, yra priežastis, kodėl tyrimai parodė tokius rezultatus.

 

 

5 FAKTAS: Kava gali sumažinti riziką susirgti kelių atmainų vėžiu

Moksliniai tyrimai parodė, kad kava gali apsaugoti nuo mirtinų kepenų ir tiesiosios bei gaubtinės žarnos vėžio atmainų. 9 vėžio tyrimų analizės metu (buvo tiriama daugiau nei 240 tūkst. asmenų) buvo atrastas stiprus ryšys tarp kavas vartojimo ir sumažėjusios rizikos susirgti kepenų vėžiu. Tik du puodeliai per dieną sumažina riziką 43%. Kito tyrimo metu buvo analizuojama beveik 490 tūkstančių žmonių mitybą ir gyvenimo stilius. Rezultatai atskleidė, kad vartojantys kavą žmonės turėjo 15% mažesnę tikimybę susirgti tiesios bei gaubtinės žarnos vėžiu.

 

 

6 FAKTAS: Kava  - geresnės nuotaikos priežastis

Bet kuris žmogus, kuris geria kavą patvirtintų lygiai tą patį, tačiau tai net yra įrodyta ir patvirtinta moksliškai. Harvarde atliktas mokslinis tyrimas įrodė, kad moterims reguliariai vartojančioms kavą rizika susirgti depresija sumažėja 20%, o savižudybės tikimybė net 53%.

 

 

TAČIAU, per daug kavos – ne į naudą

Nepaisant visų šių teigiamų faktų apie kavą, nesaikingas jos vartojimas gali ir pakenkti jūsų sveikatai. Kadangi ištyrus 43 tūkstančius žmonių, kurie vidutiniškai kava vartoja jau 17 metų, paaiškėjo, kad mirtingumas tarp geriančių daug kavos (900g per dieną) yra padidėjęs. Nors ir giliau tai nebuvo tiriama, geriantiems kavą norintiems nežaloti savo sveikatos, yra dvi pagrindinės taisyklės:

  1. Gerkite kavą anksti, kad vėliau jos poveikis netrikdytų jūsų ramaus miego. Nes miego trūkumas gali iššaukti įvairias kitas sveikatos problemas, tokias kaip: sutrikusi endokrininė ir metabolinė funkcijos, uždegiminės reakcijos ir pan.
  2. Taip pat rekomenduojama neviršyti 100-200 gramų kavos kiekviename puodelyje normos. Nepamirškite, kad dažniausiai kavos parduotuvėse kavos normos yra didesnės.

 

 

Dar šiek tiek apie kavą

Svarbu paminėti dar keletą dalykų apie kavą, kurių galbūt nežinojote. Vidutiniame puodelyje kavos yra maždaug 80-100 mg kofeino. Vidutiniškai žmogui užtenka 200 mg šios medžiagos. 400 mg kofeino jūs tiesiog pakeltų ant sparnų, tačiau toks kiekis nėra pats tinkamiausiais jūsų organizmui. Cukraus kiekis nepakeičia kavos suteikiamos naudos.

Rašyti komentarą